Elektrické konvektory

Elektrické konvektory

V oblasti modernej technológie, sú elektrické konvektory v dnešnej dobe čím ďalej, tým viac známejším pojmom. Ponúkajú množstvo výhod, vrátane pohodlného ovládania, zónového vykurovania a jednoduchej inštalácie. Prečo sú elektrické konvektory ideálnym riešením pre vykurovanie Vášho domova?

 

Princíp fungovania elektrických konvektorov

Konvektor je vykurovacie teleso, ktoré ohrievaním vzduchu a jeho následným prúdením, odovzdáva teplo do svojho okolia, teda do miestnosti. Preto aj označenie konvektor vzniklo od slova konvekcia, čo znamená prúdenie.

 

 

Konvektory podľa výrobcov

 

Glamox Futopanel

GLAMOX konvektory

Jedná sa o jeden z cenovo najvýhodnejších vykurovacích panelov. Je ovládaný manuálnym alebo digitálnym termostatom a je možné ho správne nainštalovať k inteligentnému domácemu ovládaniu (Smart Home). Vďaka svojej šírke je schopný vytvoriť dlhú vzduchovú clonu a zaoblený zvršok mu k tomu napomáha. Tieto elektrické konvektory sú vhodné aj na vykurovanie menej izolovaných domov. Typy TPVD sú vhodné aj na inštaláciu do kúpeľní alebo vlhkých miestností.

Adax Clea Feher

ADAX NEO konvektory

Tento moderný a štýlový vykurovací panel môže oživiť estetiku každého domu. Odporúčame predovšetkým pre prvotriedne a stredne izolované byty. Je k dispozícii v 4 základných farbách, takže je vhodný takmer do akéhokoľvek štýlu bytu. Je ovládateľný digitálnym a manuálnym termostatom. Tento typ konvektora žiaľ nie je vhodný pre vlhké miestnosti a kúpelne.

Adax Wifi Futopanel

ADAX WIFI konvektory

Elektrický konvektor, ktorý je možný ovládať diaľkovo pomocou mobilného telefónu. Adax Neo WiFi konvektory sú vhodné pre inštaláciu do všetkých typoch izolovaných domov a bytov. Táto skupina konvektorov predstavuje na trhu vyššiu cenovú kategóriu. Sú dostupné predovšetkým v bielej farbe, ale niektoré druhy sú dostupné v dvoch prevedeniach predných strán podľa designu. Sú vhodné pre využitie vo vlhkých miestnostiach a kúpeľniach.

Nordrat Beha Futopanel 3

BEHA konvektory

Jednoduché riešenie pre vykurovanie. Nórska spoločnosť Beha sa vyznačuje jednoduchosťou, spoľahlivosťou a ľahkosťou použitia. Pri vývoji tohto modelu sa myslelo aj na predchádzajúce usmernenia. Diaľkové ovládanie a jednoduchý vzhľad.

IMG 8403

SOPRANO konvektory

Prémiové elektrické kúrenie. Elektronické ovládanie s množstvom doplnkových funkcií, predovšetkým s vysoko náročným tvarom a prevedením. Energeticky účinné elektrické vykurovanie s digitálnym ovládaním a funkciou časovača.

Prečo sa oplatí zaobstarať elektrický konvektor?

Existuje viacero výhod pri používaní elektrického konvektora. Jednou z nich je nízka obstarávacia cena. Konvenčné radiátory stoja vo všeobecnosti viac peňazí, a nemusia spĺňať také funkcie, ako novodobé elektrické konvektory, ktorých cenová dostupnosť je oveľa lepšia.

Ďalším kladom je takmer stopercentná premena elektrickej energie na tepelnú, jednoduchá montáž a okamžitý nábeh – teplo začne sálať do miestnosti už po pár minútach. Vysoké prevádzkové náklady sú eliminované použitím nových, pokročilých regulačných technológií. Keď si zvolíte vhodnú tarifu elektrickej energie, môžete tak znížiť náklady na jej odber.

Porovnanie prvotných a novodobých elektrických konvektorov

Inovácia elektrických konvektorov

Elektrický konvektor prešiel od svojho vývoja rôznymi vylepšeniami. Prvé konvektory obsahovali iba jednoduchý regulačný prvok – bimetalický termostat. Postupom času sa však funkcie aj účel vylepšili.

 

 

Počiatočné elektrické konvektory

Úlohou bimetalického termostatu bolo vypnúť elektrické teleso, eventuálne viac telies po ich nahriatí na požadovanú teplotu. Išlo o takzvanú „skokovitú reguláciu“. Bolo to jednoduché a spoľahlivé riešenie. Pri zapnutom stave hrial naplno podľa počtu nainštalovaných vykurovacích telies. Užívateľ však nepociťoval úplný pocit komfortu pri využívaní tejto základnej verzie. Bimetalický termostat nemal veľkú citlivosť a ďalším problémom bola jeho neskorá odozva na regulačný zásah – hysterézia.

Príklad: Termostat vyhodnotí dosiahnutie nastavenej teploty a vypne napájane. Teleso a skrinka konvektora sú však nahriate a naakumulované teplo sála ďalej do miestnosti so zvyšujúcou sa teplotou. Pri poklese teploty bude určitý čas trvať, kým sa od času zapnutia termostatu nahreje teleso, skrinka, aj okolitý vzduch prúdiaci do okolitého priestoru. Pri kombinácií reakčnej doby bimetalického termostatu, jeho hysteréziou a tepelnou zotrvačnosťou vykurovacích telies, bude výsledná teplota značne kolísať.

 

Novodobé elektrické konvektory

Pokročilejšie regulačné systémy, ktorými sú vybavené moderné elektrické konvektory, zvládajú nielen základné funkcie, ale sú rozšírené o nové vymoženosti. Dokážu predvídať vývoj teploty v predstihu a podľa potrieb užívateľa ju regulovať. Klasický bimetalický termostat tak bol nahradený modernou regulačnou technológiou. Nachádza sa tu aj pasívna elektronická súčiastka, ktorá mení odpor v závislosti od teploty.

Regulačná doska spracuje signál zo súčiastky a cez výkonové prvky ovláda vykurovacie telesá. Je potrebné zdôrazniť, že výkon pridáva a uberá plynule, nie skokovite. Tým sa zabezpečuje optimálnu prevádzku a komfort pre užívateľa.

Ako je to so spotrebou energií?

9

Zaujímavou ekonomickou funkciou elektrických konvektorov je spôsob, akým vyhodnocujú otvorenie okna počas chladných dní. Konvektor to zaznamená a pri vetraní vypne vyhrievacie telesá, aby ste nevykurovali zbytočne. Táto funkcia má zásadný vplyv na ekonomickosť prevádzky a následnú spotrebu energií.

9

Vďaka tomu, že konvektor má zdroj tepla autonómny (vstavaný), sa vlastne stáva priamovýhrevným zariadením. Hlavnou výhodou je teda skutočnosť, že teplo sa do konvektora nemusí dopravovať z centrálneho zdroja a tým pádom nevznikajú takmer žiadne ekonomické straty.

Výpočet elektrického kúrenia

Kalkulačka infrapanelu

Vypočítajte si sami, aké výkonové infrapanely potrebujete pre váš domov.

Kalkulačka infračerveného kúrenia

Vypočítajte si sami, aké výkonové infračervené vykurovacie fólie potrebujete pre váš domov.

Kalkulačka elektrických konvektorov

Vypočítajte si sami, aké výkonové elektrické konvektory potrebujete pre váš domov.

Nórske elektrické konvektory

Elegantný dizajn a príjemné teplo.

 

Pomôžeme Vám nastaviť kúrenie vo Vašom byte. K dispozícii máme celý rad nórskych vykurovacích panelov NordArt.

 

Elektrické ohrievače sa vyrábajú v mnohých krajinách. Prečo sa však práve nórske vykurovacie konvektory stali celosvetovo známymi?

Nórske vykurovacie panely nie sú nórske len vo svojom názve, takéto vykurovacie konvektory  skutočne využívajú vo väčšine domácností v škandinávskych krajinách. Všetky nórske elektrické konvektory sú vyrábané odborníkmi v Nórsku a sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov. Sú vyrobené tak, že nemajú vo vnútri žiadne pohyblivé ani opotrebiteľné časti, každá časť konvektora má veľmi dlhú životnosť. Nórsky výrobca predáva svoje výrobky s 5-ročnou zárukou. Fungujú skvele, či ich chcete používať na hlavné kúrenie alebo len samostatne. Sú využiteľné všade, kde je dostupná elektrická energia. Vrelo odporúčame do bytov, domov, víkendových chát či obchodných priestorov. Väčšina modelov je navyše chránená proti striekajúcej vode a preto je to skvelé riešenie na vykurovanie kúpeľní a iných vlhkých miestností.

Nórski výrobcovia používajú vo výrobkoch nízkotepelnú vykurovaciu vložku, ktorá pracuje v nižšom teplotnom režime. Až 20 percentnú úsporu energie môžete dosiahnuť vtedy, keď si zaobstaráte nórsky konvektor s čo najväčšou možnou plochou vykurovacej vložky. Takto nedochádza k takzvanému „efektu spáleného vzduchu“, ktorý môžete spozorovať pri konvektoroch s príliš rozžeravenou špirálou.

Výkon: K dispozícii je široká škála vykurovacích panelov zoskupených podľa výkonu. Je dôležité uvedomiť si potrebu energie na vykurovanie budovy. Pohodlné teplo je dostupné len s primeraným výkonom od 400 W do 2000 W.

Rozmery: Elektrické konvektory je možné zakúpiť v rôznych veľkostiach a preto inštalácia vo vašom domove bude praktickejšia.

Nasledujúce charakteristiky platia pre všetky typy elektrických vykurovacích panelov predávaných spoločnosťou Nordart.

9

Princíp fungovania

Vo vnútri vykurovacieho panelu sa nenachádza ventilátor, funguje na princípe prúdenia vzduchu (konvekcie). Studený vzduch vstupuje do konvektora cez spodnú časť, prechádza cez vykurovacie teleso a po zahriatí sa dostáva spätne do okolia. Hneď ako teplota v miestnosti dosiahne požadovanú úroveň, spotrebič sa vypne a v prípade potreby sa automaticky opäť zapne. Spotreba elektrickej energie je iba 1/3 vykurovacieho obdobia. Vyhrievacie teleso je špeciálna zliatina v keramickom puzdre, ktorá má nízku teplotu a nežieraví, takže jej životnosť nie je ohraničená.

9

Sú hlučné?

Každý, kto vykuroval svoj domov plynovým konvektorom vie, aké je zobudiť sa v noci na hlučné „rany“. V infrapaneloch nie sú zabudované žiadne pohyblivé časti, vďaka čomu je ich prevádzka takmer úplne nehlučná, takže ich kľudne môžeme namontovať aj do spálne.

9

Ako je to s reguláciou?

Všetky nórske vykurovacie panely dodané výrobcom obsahujú termostat s riadiacou jednotkou, ktorá je natoľko citlivá, že reaguje už na rozdiel teplôt 0,5 stupňa. S touto inteligentnou, ovládateľnou technológiou teplota v miestnosti nebude stúpať ani klesať, pretože panel udržuje vopred nastavenú teplotu, čo nám ušetrí energiu a peniaze.

9

Je inštalácia komplikovaná?

Inštalácia a uvedenie elektrického konvektora do prevádzky si nevyžaduje žiadnu odbornú zručnosť. Každý, kto montoval nábytok, dokáže panely ľahko a rýchlo nainštalovať vo vlastnom domove. Pomocou 4 skrutiek je potrebné pripevniť držiak na stenu, následne naň zavesiť konvektor a potom už stačí iba zapojiť vidlicovú zástrčku do elektrickej siete a panel sa okamžite dostane do prevádzky.

9

Viaczónové ovládanie

V našej ponuke produktov môžete nájsť aj multi-zónový ovládač slúžiaci ako termostat a pomocou ktorého je možné ovládať žalúzie, svetlá či vykurovacie telesá. Energeticky úsporný e-ink displej je vždy zapnutý.

9

Pravidlá inštalácie

Vykurovacie panely by mali byť umiestnené iba na zvislom povrchu steny, 10-20 cm od podlahy. Ak sú namontované vyššie, účinnosť vykurovania bude menšia. Najlepšie je umiestniť konvektor pod okno, ak to nie je možné, môžeme ho umiestniť aj do inej časti miestnosti. Najdôležitejšie je, že konvektory sa musia inštalovať vodorovne na stenu, pretože iba tak fungujú správne, ich vertikálna montáž je zakázaná.

9

Je existujúca elektrická sieť v domácnosti dostatočná?

Na prevádzku elektrických konvektorov postačuje jednofázová sieť 230 V, nie je potrebná inštalácia tretej fázy. Potrebný prúd pre každý typ nájdete na stránke príslušného elektrického konvektora. Ak si plánujete zabezpečiť viac konvektorov, určite sa poraďte s elektrikárom, pretože môže byť potrebné rozšírenie elektrickej siete, aby ste predišli budúcim nepríjemnostiam.

9

Aká je jej spotreba?

Je ťažké odhadnúť údaje o spotrebe, pretože existuje veľa faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Do veľkej miery to ovplyvňujú fyzikálne vlastnosti danej budovy, vonkajšia teplota a zvyky užívateľov. Na základe mnohých ohlasov zákazníkov môžeme počítať s 0-20% vyššími nákladmi v porovnaní s bežným cirkulačným plynovým ohrievačom.

9

Prečo sa oplatí zaobstarať nórsky elektrický konvektor?

Ak vezmeme do úvahy samotnú spotrebu a investičné náklady, pre byt s rozlohou 50m2 môžu byť investičné náklady menšie až o 80%. Aj keď náklady na ročnú spotrebu elektrických konvektorov sú vyššie ako u plynového kúrenia o 20%, tento rozdiel je možné pokryť 12 rokov z ušetrenej sumy na obstarávacej cene plynového zariadenia.

9

Dajú sa použiť konvektory ako hlavné kúrenie?

Ak uvažujeme o elektrických konvektoroch na systémovej úrovni, teda ak chceme konvektormi vykurovať celý dom / byt, tak jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zvážiť je, že najväčšia výhoda vykurovacieho systému s elektrickými zariadeniami je flexibilita. Elektrické konvektory nevyžadujú drahých odborníkov na kúrenie, montáže potrubí a je ich možné hocikedy premiestniť, vymeniť. Systém je možný rozšíriť zariadeniami rôznych značiek a výkonov.

V miestnostiach s bežnými  výškami stropov môže byť vhodný takmer každý elektrický konvektor, ale v prípade vyšších stropov je lepšie voliť také spotrebiče, kde sa do miestnosti dostáva čo najviac tepla vo forme tepelného žiarenia, teda so špeciálnym vykurovacím panelom a zodpovedajúce perforované puzdro spotrebiča.

9

Je vhodný elektrický konvektor na stále používanie?

Pri vykurovaní rekreačného domu alebo pravidelne využívanej budovy sú dôležité dva faktory. Prvý je udržať nehnuteľnosť v bezpečí aj počas zimy cez mrazivé dni a druhý sa týka možnosti ovládania vykurovacieho systému na diaľku a schopnosť regulácie podľa potreby užívateľa ( kedy a ako má vykurovať).

Takmer všetky elektrické konvektory majú funkciu protimrazovej ochrany, preto sú na túto úlohu vhodné aj lacnejšie modely. Kvôli programovateľnosti je už dôležitejšie, či je zariadenie lacnejšie alebo drahšie. V prípade dlhšieho výpadku prúdu sa v lacnejších paneloch nastavená hodnota vymaže a po obnovení prúdu začne vykurovať v továrensky prednastavených teplotných hodnotách. Ponechanie spotrebiča bez dozoru počas celej sezóny môže spôsobiť vážne, neočakávané náklady z dôvodu neustáleho vykurovania prázdneho bytu.

Jedným z riešení je kúpa konvektora, ktorý má elektronický termostat, dá sa nastaviť manuálne. Na vykurovanie víkendovej chaty je ale najlepšie zvoliť niektorý z WiFi termostatických vykurovacích panelov. Jedinou podmienkou je mať v dome nepretržité bezdrôtové pripojenie na internet. WiFi panely je možné v smartfónovej aplikácii na to určenej združovať, nastavovať ich teplotu a zapínať/vypínať aj počas jazdy po diaľnici. Aplikáciu je možné použiť na zisťovanie izbovej teploty, nedochádza k „strate dát“ v prípade výpadku napájania, pretože systém dokáže znova zosynchronizovať nakonfigurovaný program z účtu ADAX. Pomocou aplikácie môžeme neustále sledovať aktuálnu teplotu nášho domova či chaty.

Typy elektrických konvektorov

 

V minulosti sa používali aj iné konvektory, ako tie elektrické. Hlavným zdrojom a „médiom“ mohla byť aj para. Dnes sa najčastejšie používajú práve konvektory, fungujúce na princípe premeny elektrickej energie na tepelnú. Dá sa povedať, že pracujú takmer bez strát, pretože skoro všetku spotrebovanú elektrickú energiu premenia do tepelnej formy.

Z hľadiska dizajnu môžeme konvektory rozdeliť na samostatne stojace a závesné. Niektorí výrobcovia dokonca dodávajú na trh konvektory, ktoré sú variabilné a je možné ich postaviť na nožičky, alebo zavesiť ich na stenu.

Stavba základného typu elektrického konvektora je nasledovná: Skrinka, zväčša kovového materiálu s prieduchmi, obsahuje vykurovacie telesá. Tie sú ovládané regulátormi teploty. Kvalitnejšie majú aj vstavaný ventilátor, ktorý umožňuje rýchlejšie odovzdávanie tepla do miestnosti.

 

 

 

 

 

Ovládanie cez Wifi

9

Pri sofistikovane navrhnutom zariadení, ako je elektrický konvektor, je jednoduchá obsluha ovládania doslova žiadúca. Ide napríklad o situácie, kedy sa uprostred chladného zimného počasia vrátite domov a chcete si zvýšiť teplotu. Pomocou aplikácie v smartfóne, alebo cez tablet či počítač, môžete meniť režim kúrenia, podľa vlastných preferencií.

9

Je tu možnosť vytvárania vlastných, ku príkladu týždenných programov a to tak, že vstúpite do ovládania na displeji termostatu. Moderné aplikácie umožňujú spätne kontrolovať spotrebu a tým pádom aj efektivitu prevádzky konvektorov, poprípade upozornia na neekonomické zaobchádzanie pri vykurovaní. Ak internetové Wifi pripojenie zlyhá, konvektor bude pracovať podľa posledných údajov, uložených v digitálnom termostate.

Rozdiel medzi elektrickými konvektormi a infrapanelmi

Keďže v predchádzajúcich odstavcoch bol princíp elektrického konvektora podrobne popísaný, na porovnanie ponúkame využitie a princíp infrapanelu.

Infrapanely vyžarujú infračervené žiarenie, ktoré je súčasťou elektromagnetického spektra. Jeho vlnová dĺžka sa pohybuje medzi 760 nm (nanometrov) a jedným milimetrom. Hranica medzi viditeľným spektrom a infračerveným žiarením nie je presne definovaná, lebo ľudské oči majú rozličné citlivosti.

V praxi sa žiarenie používa ako zdroj tepla, pričom za najprirodzenejší zdroj sa považuje Slnko. Pri umelom infračervenom kúrení, infrapanely odovzdávajú tepelnú energiu na okolité predmety, ktoré ju naakumulujú. Následne ju odovzdávajú do okolia, aby ste sa mohli zahriať. Nemusíte sa obávať tepelných strát ani pri otvorenom okne, pretože infrapanely neohrievajú vzduch, ktorého teplota by pri vetraní klesla. V mnohých prípadoch sa infrapanely používajú ako doplnkový spôsob kúrenia, no niektoré domácnosti ich používajú aj ako primárny, teda dokonale spĺňajú aj túto funkciu.

Klasické ohrievacie telesá (medzi nimi aj konvektory) fungujú tak, že ohrejú okolitý vzduch a ten následne ohrieva prostredie, vrátane ľudí. V tomto prípade sú konštrukčné prvky domu, steny, nábytok a iné objekty chladnejšie ako vzduch v miestnosti. Teplotný rozdiel medzi stropom a podlahou môže byť až 7 stupňov Celzia.

 

 

 

 

Zhrnutie

Je zrejmé, že pri výbere kúrenia do domácnosti, vytvárajú všetky pozitívne vlastnosti elektrických konvektorov ideálnu možnosť voľby. Ľahká prenosnosť, inštalácia a flexibilita zaručí využívanie týchto zariadení, aj keď ešte nenastala vykurovacia sezóna. Spojazdnite konvektory počas dlhých chladných večerov a naprogramujte ich tak, aby teplota v domácnosti vyhovovala Vašim požiadavkám.

Vyberte sa cestou elektrického konvektora a spoznajte jeho pestré klady. Moderná technológia pokročila a tak sa nemusíte obávať komplikácií, ktoré sprevádzajú tradičné ohrievacie zariadenia. Nielen, že elektrické konvektory sú vysoko účinné, ich elegantný dizajn môže doladiť vzhľad Vašich izieb. Ak máte radi diskrétnosť, zvoľte si veľkosť konvektora, ktorý môžete v miestnosti namontovať tak nenápadne, že návšteva si ani neuvedomí jeho prítomnosť.

V kúpeľniach rýchlo odstránia vlhkosť, ktorá je častou príčinou vzniku plesní. Ak chcete zistiť viac informácií o produkte ktorý kupujete, pokojne vyhľadajte na internete otázky, ktoré Vás zaujímajú – elektrické konvektory síce prinášajú viac pozitív ako záporov, no vždy je lepšie, keď budete dôkladne informovaní.