Podlahové kúrenie – podlahové vykurovanie

Na rozdiel od ústredného vykurovania s radiátormi, ktoré väčšinou ohrievajú vzduch, podlahové vykurovanie poskytuje kombináciu sálajúceho tepla vyžarovaného z podlahy a prúdiaceho konvekčného tepla. Vytvára pohodlnú a konštantnú teplotu medzi podlahou a stropom. Ak máte záujem o tento druh, mali by ste zistiť o ňom viac. Ako funguje podlahové kúrenie a čo všetko by ste mali o ňom vedieť?

Elektrické podlahové kúrenie

Podlahové vykurovanie je obvykle umiestnené na vrstvu podlahovej izolácie, aby sa zabezpečilo, že teplo bude prúdiť nahor a nie nadol. Pri tomto type kúrenia sa najčastejšie využívajú vykurovacie rohože, aj fólie. Vykurovacie vodiče sú pripojené k Vašej elektrickej sieti a obsahujú tiež senzor, ktorý pomôže regulovať teplotu. Potom môžete pomocou termostatu ovládať ohrievanie a prednastaviť systém tak, aby sa podľa Vašich preferencií v určitých časoch zapínal a vypínal.

Využitie

Elektrické podlahové vykurovanie je vo všeobecnosti lepšie využiteľné v menších priestoroch a je oveľa jednoduchšie ho dodatočne namontovať. Je to čiastočne preto, lebo elektrické systémy zaberajú menej miesta ako teplovodné. Ďalším dôvodom je vyššia efektivita elektrických vykurovacích zariadení, v prirovnaní so spomínanými teplovodnými.

Vhodným príkladom sú vykurovacie fólie tretej generácie – podľa potreby sa dajú zaobstarať vo viacerých výkonoch (najčastejšie je to 110w, 220w, alebo 400w na meter štvorcový). Väčšina ľudí ich má nainštalované v jednej izbe, ako je napríklad kúpeľňa, či predsieň, kde kompletný systém podlahového vykurovania účinne spĺňa svoju funkciu.

Zimné obdobie pre podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie počas zimy je odporúčané nechať neustále zapnuté, aj keď by malo mať rôznu teplotu, ako iné priestory v dome. Zahrievanie s podl. kúrením totiž môže trvať dlhší čas a preto je najlepšie ho úplne nevypnúť. Obzvlášť, keď je vonku veľmi chladno. Neustále udržiavanie teploty zaistí, že Vás domov sa vykúri rýchlejšie.

Z hľadiska šetrenia peňazí, konštantné zapnutie podl. kúrenia nemusí vyzerať na prvý pohľad lákavo. Využitie inteligentných, samoregulačných vykurovacích fólií však zabezpečí účelovú reguláciu, rýchle dosiahnutie maximálneho výkonu a po vyhriatí priestoru automatické vypnutie. Celý proces šírenia tepla trvá približne 15 minút. S týmto spôsobom je možné ušetriť aj 25% energie, pri porovnaní s nesamoregulačnými fóliami.

Inštalácia

Laici by sa do montáže takýchto vykurovacích systémov púšťať nemali. Je potrebná prítomnosť odborne spôsobilých pracovníkov – vtedy vyhľadajte firmy ktoré nielen, že vykurovacie fólie ponúkajú, ale aj zabezpečia inštaláciu fólií, či celého vykurovacieho systému.

Vo všeobecnosti inštalácia podlahového vykurovania môže prebiehať takto:

Série tepelne vodivých drôtov, pripevnených k rohožke, sa položia na vrstvu poteru (vyrobeného napríklad z piesku a cementu), čo zaručí úplne rovný povrch. Sú flexibilné a ľahko sa kladú aj do prípadne nevhodne navrhnutej izby. Pretože elektrické systémy sú spravidla dosť tenké a ľahko sa inštalujú, samotná montáž v miestnosti môže byť jednoduchšia a bezproblémovejšia ako pri teplovodnom systéme. Vykurovacie fólie tretej generácie sú dokonca vhodné ku všetkým typom podláh, čo svedčí o ich flexibilite. Majte na pamäti, že typ podlahovej krytiny, ktorú položíte na vrch, ovplyvní aj typ používanej elektrickej podložky a teda aj náklady.

Ďalšie komponenty elektrického kúrenia

Vykurovacie fólie

 

Vykurovacia fólia je tenký a flexibilný infračervený elektrický ohrievač, ktorý sa dodáva v rôznych šírkach a tepelných výkonoch. Hlavný nosič tepla a infračerveného žiarenia vo vykurovacej fólii má hustotu a proporcie, ktoré poskytujú príslušný vyhrievací výkon.

Pri podlahovom vykurovaní miestností, pomáha vykurovacia fólia zohrievať podlahu, steny, strop spolu s ďalšími predmetmi v jeho okolí a počas procesu ohrevu odovzdávajú teplo vzduchu. Dlhé infračervené žiarenie vyžarované z vykurovacej fólie sa dá prirovnať s pôsobením slnečného svetla, ktoré podobne ako vykurovacia fólia ohrieva ľudí a predmety v infračervenom dosahu.

Vykurovacie vodiče

Vykurovacie vodiče sú skvelým druhom flexibilného kábla, ktorý sa pri podlahovom vykurovaní ľahko inštaluje. Vodiče sa dokážu jednoducho rozmiestniť a zaistiť. Káblový výrobok je možné použiť aj pod obrovským počtom podlahových materiálov, vrátane drevených podláh. Poskytujú cenovo dostupnú alternatívu podlahového vykurovania v kúpeľniach, kuchyniach v predsieňach a iných vstupných priestoroch.

Vykurovacie rohože

Tento komponent je kombináciou tenkého elektrického vykurovacieho kábla, upevnený na samolepiacej sieťovine zo sklenených vlákien. Vykurovacie rohože sú veľmi tenké a odolné vďaka svojmu dizajnu a použitiu prvotriednej vonkajšej izolácie. Rohože majú dlhú životnosť a zaisťujú bezproblémovú prevádzku.

Vykurovacie rohože sú určené na priame ohrievanie miestností pod keramickou, porcelánovou, aj napríklad kamennou dlažbou. Umiestňuje sa pomocou flexibilného lepidla, alebo samonivelačnou hmotou, vhodnou pre podlahové vykurovanie.

Futohalokep2

Elektrické podlahové vykurovanie vo vašom domove

Komfortné podlahové vykurovanie

 

Je dôležité zabezpečiť rovnomerné rozloženie tepla v celom byte, s menším teplotným rozdielom pomedzi teplotou podlahy a vzduchom. Vďaka infračervenému žiareniu vyžaruje vlnovú dĺžku ktorá je ekonomickejšia, efektívnejšia, no zároveň priaznivo pôsobí na ľudský organizmus a je dokázaný jej antibakteriálny účinok. Navyše neprehrieva podlahovú krytinu, nerozvíri prach, nevytvára vrstvu prachu ako pri klasickom podlahovom kúrení, keďže nevytvára pohyb vzduchu a tým vaše požiadavky môžu byť maximálne splnené.

Nová vykurovacia fólia tretej generácie má samoregulačnú funkciu a tým pomáha chrániť podlahu a zariadenia v domácnosti. Jeho inteligentná vlastnosť sa prejavuje aj na spotrebe, keďže v prirovnaní s inými vykurovacími fóliami je možné dosiahnuť o 15-20% väčšiu úsporu.

Vykurovaciu fóliu je možné inštalovať do mokrých aj suchých miestností a nemusí sa brať ohľad na umiestnenie nábytku. Jej inteligentné vlastnosti odoberú výkon o 25%, ak niečo izoluje a obmedzí odvod tepla.

 

 

Výhody elektrického podlahového kúrenia

Majitelia domov si stále viac uvedomujú výhody podlahového vykurovania v porovnaní s konvenčnými radiátorovými systémami. Podlahové kúrenie prináša viaceré benefity a tak nie je prekvapením, že dopyt po ňom v súčasnej dobe neustále rastie.

Jednoduchá energetická účinnosť

Podlahové vykurovanie je energeticky efektívnejšie ako metódy konvenčného ohrievania domácností. Podlahové vyhrievanie zaručuje dlhodobé udržiavanie tepla, pričom obyčajné radiátory by sa po vypnutí veľmi rýchlo ochladili.

 

Nízke náklady a údržba

Snáď jeden z najobľúbenejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre inštaláciu elek. podlahového vykurovania je ten, že len veľmi zriedka si po inštalácii vyžaduje akúkoľvek formu údržby. Napriek tomu, že inštalácia predstavuje počiatočné náklady, v priebehu krátkeho času sa úspora energie a efektívnosť vykurovania vyplatí.

 

Elegantný dizajn interiéru

So systémom podlahového vykurovania môžete využiť celý priestor v miestnosti, bez radiátorov na stenách. Dokonca aj tie najmodernejšie radiátory zaberajú na stene miesto. Výber elek. podlahového vykurovania Vám prináša slobodu dizajnu – steny si môžete vyzdobiť podľa vlastného uváženia, alebo jednoducho dosiahnuť minimalistický vzhľad.

Vysoký komfort

Všetky systémy podlahového vykurovania sú výrazne pohodlnejšie. Je to kvôli teplému pocitu, ktorý na človeka pôsobí, keď sú jeho bosé nohy priamo v kontakte s podlahou. Ďalší dôvod sa pripisuje konzistentnému teplotnému profilu v miestnosti. Všetky priestorové časti, pokiaľ majú rovnaký vykurovací systém, si zachovajú vyváženú a rovnakú teplotu, ktorú si sami určíte. Jeden roh miestnosti nebude pôsobiť chladnejšie ako druhý, takže pocit pohodlia bude rovnaký u všetkých členov v miestnosti.

L10
IMG 8414

Zdravotné benefity

Elektrické podlahové vykurovanie je oveľa bezpečnejšie a hygienickejšie ako radiátory. Prechod na systém podlahového vykurovania výrazne zlepšuje hygienu všade naokolo a takmer úplne eliminuje výskyt roztočov. Tieto drobné tvory môžu predstavovať život ohrozujúce nebezpečenstvo pre jednotlivcov trpiacich respiračnými chorobami, ako je astma.

Podlahové kúrenie navyše znižuje cirkuláciu vzduchu – to znamená, že v ovzduší sa bude nachádzať menej čiastočiek prachu. Je to teda zároveň ideálne riešenie pre alergikov.

Padlofutes 1

Takmer nulové riziko nebezpečenstva

Určite ste sa ocitli v situácií, ktorá Vám priniesla nejednu bolestivú spomienku, keď ste si nevšimli radiátor v miestnosti. Skryté tepelné komponenty pod podlahou nielenže zabránia úrazu, ale úplne odstránia riziko popálenín od horúceho tepla, ktore by sálalo z nástenného radiátora. Nemusíte sa tak znepokojovať aj vtedy, keď po dome pobehujú malé deti. Pri elektrickom vykurovaní sa mokrý povrch na podlahe rýchlo vysuší, takže obavy z pošmyknutia určite nie sú na mieste.

IMG 6610

Regulácia elektrického podlahového vykurovania

Znalosť ovládania podlahového vykurovania a správneho ovládania Vám pomôže udržať domov v príjemnej teplote podľa osobných požiadaviek, bez plytvania energie. Teplota podlahového vykurovania sa môže ovládať s termostatom. Takýmto spôsobom môžu obyvatelia domu meniť teplotu v miestnostiach na základe vlastných preferencií.

Správnym používaním termostatu a jeho nastavením na požadovanú teplotu predídete nechcenému výsledku, v podobe prehriatia domu. Inteligentné termostaty však automaticky vypnú a zapnú kúrenie, v závislosti od teploty v miestnosti. Na jednoduchom displeji môžete teplotu regulovať priebežne, alebo ju prednastavíte na určité časové úseky počas celého dňa.

Skladba podlahy pre podlahové kúrenie

Skladba spočíva v jednotlivých vrstvách, ktoré sa postupne na seba kladú, počas celého procesu stavby. Ak by ste si predstavili prierez podlahy, na spodku by bola prídavná tepelná izolácia, s hrúbkou minimálne 70 mm.

Ďalšiu vrstvu tvorí tepelná izolácia v podobe systémových dosiek s hrúbkou približne 30 mm. Aby teplo prúdilo správnym smerom (do obývacích priestorov), pod vykurovacie komponenty sa ukladá odrazová fólia s hliníkovou vrstvou, ktorá teplo odráža nahor. Systémové dosky sa dajú účinne nahradiť polystyrénom – ten sa dokonca zvykne používať častejšie. Roznášacia/poterová vrstva bola spomenutá už vyššie. Ide o ďalšiu časť podlahovej skladby a pri jej aplikácií si treba dávať pozor na to, žeby bola rovnomerne rozložená.

Posledná a najvyššia vrstva – podlaha, spĺňa nielen účelnú, ale aj dekoratívnu úlohu. Komponenty podlahového kúrenia sa buď zalievajú betónom (napríklad vykurovacie rohože), alebo sa dávajú tesne pod podlahovú krytinu (vykurovacie fólie). Ak ešte nemáte vybratú krytinu, ponúkame Vám prehľad tých najčastejšie používaných.

Vzhľadom k viacerým typom podláh sa aj každá skladba mierne líši od tej druhej.

Flexibilita podlahového vykurovania je dostačujúca nato na to, aby sa dalo používať s takmer akýmkoľvek typom podláh.

Podlahové kúrenie v prípade laminovanej podlahy

Laminovaná syntetická podlaha simuluje drevo a ponúka povrchovú úpravu, odolnú voči škvrnám a poškriabaniu. Väčšina laminátov je vhodná na použitie s podlahovým vykurovaním, ale pred inštaláciou systému sa odporúča informovať sa u konkrétneho špecialistu, alebo priamo u výrobcu.

0

9

8

7

6

5

4

3

2

1

 

Laminátová podlaha
Zakrývací papier
4-5 cm Betón / 2 cm rigidur (voliteľná, táto vrstva je iba možnosťou)
Uzemnenie
Krycia fólia (parozábrana)
Vykurovacia fólia
5mm odrazová fólia
Izolácia (napr. polystyrén)
Betón

 

 

Kobercové, gumové a vinylové podlahy

Masívna gumová podlaha je zvyčajne veľmi vodivá, takže sa rýchlo zahrieva a poskytuje vysoký tepelný výkon. Koberec je vhodný na použitie s podlahovým systémom vykurovania za predpokladu, že materiál koberca alebo podložky nepôsobí ako tepelný izolant.

Vinylové podlahy je možné bezpečne používať s podlahovým systémom vykurovania. Vinyl sa rýchlo zahrieva a chladí. Vinylové krytiny podliehajú obmedzeniam a kvôli tomu ich teplota (podobne ako u dreva) by nemala presiahnuť teplotu 27 stupňov.

Aj napriek tomu že tieto typy podláh majú viaceré výhody, treba zobrať do úvahy fakt, že nie sú až také odolné ako dlaždice čo drevo. Aby sa predišlo poškodeniu vykurovacích fólií, medzi gumovou/kobercovou podlahou sa pridáva medzivrstva v podobe betónu, alebo sádrovláknitých podlahových vrstiev. Takto sa vykurovací systém nepoškodí ani v prípade, že naň spadnú ostré a ťažké predmety.

0
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Koberec, vinyl, guma
4-5 cm Betón / 2 cm rigidur
Uzemnenie
Krycia fólia (parozábrana)
Vykurovacia fólia
5mm odrazová fólia
Izolácia (napr.: polystyrén)
Betón

Drevená podlaha

Pri výbere drevených podláh vezmite do úvahy hrúbku dreva a pomer veľkostí, žeby ste z vyhrievania vyťažili maximum. Rôzne druhy drevených podláh majú rozličné tepelné vlastnosti. Čím sú podlahové dosky hustejšie a tenšie, tým spravidla lepšie vedú teplo.

Môžu sa použiť aj iné drevené podlahy, ale pri mäkšom a menej hustom dreve je potrebné venovať pozornosť hrúbke podlahových dosiek, aby nepôsobili ako izolátor, blokujúci teplo. Pre drevené podlahy všeobecne platí, že teplota povrchu nesmie prekročiť 27 stupňov. Mali by ste vyberať drevený materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť teplotným zmenám bez toho, aby sa zmenil jeho vzhľad.

0
10

9
8
7
6
5
4
3
2
1

Drevená podlaha (palubovka)
4-5 cm Betón / 2 cm rigidurr (voliteľná, táto vrstva je iba možnosťou)
Uzemnenie
Krycia fólia (parozábrana)
Vykurovacia fólia
5mm odrazová fólia 
Izolácia (napr. polystyrén)
Betón

 

 

Dlaždice

Dlaždice sú pravdepodobne najlepší materiál pri elektrickom podlahovom kúrení. Zahrievajú sa veľmi rýchlo a udržujú teplo po dlhšiu dobu – sú teda vysoko vodivé. Tenký profil, odolná povrchová úprava, či jednoduchá montáž sú len jedny z viacerých benefitov dlaždíc.

0
9
8
7
6
5
4
3
2
1

 

Dlažba
Lepidlo na dlažbu
5-4 cm betón / 2 cm rigirdur (sadrovláknité dosky)
Uzemnenie
Krycia fólia (parozábrana)
Vykurovacia fólia
5mm odrazová fólia
Izolácia (napr. polystyrén)
Betón

 

Chcete zistiť aká bude Vaša predpokladaná spotreba energie??

Kalkulačka

Pomocou online kalkulačky zistite, čo môžete očakávať pri používaní produktu!

 

 

Regulácia elektrického podlahového kúrenia

 

Znalosť ovládania podlahového vykurovania a správneho ovládania Vám pomôže udržať domov v príjemnej teplote podľa osobných požiadaviek, bez plytvania energie. Teplota elektrického p. kúrenia sa môže ovládať vďaka termostatu. Takýmto spôsobom môžu obyvatelia domu meniť teplotu v miestnostiach na základe vlastných preferencií.

Správnym používaním termostatu a jeho nastavením na požadovanú teplotu predídete nechcenému výsledku, v podobe prehriatia domu. Inteligentné termostaty však automaticky vypnú a zapnú kúrenie, v závislosti od teploty v miestnosti. Na jednoduchom displeji môžete teplotu regulovať priebežne, alebo ju prednastavíte na určité časové úseky počas celého dňa.

Infračervené podlahové kúrenie je dobrým riešením aj pre Váš domov!

 

S infračerveným podlahovým vykurovaním možno dosiahnuť vynikajúci pocit komfortu. Má dlhú životnosť.   Ak je budova dostatočne izolovaná, prevádzkové náklady budú ekonomické. Do každej miestnosti umiestnime dva snímače teploty. Tie sú určené na samostatné ovládanie podlahovej teploty. Medzi veľké výhody týchto ohrievačov patrí viacero možností ovládania. Nie sú žiadne potrubia ako pri radiátorových ohrievačoch.

Ekonomické tepelné čerpadlo je tiež veľmi efektívne, ale nikdy neposkytuje rovnaký komfort. Vlhké steny vysušia iba infračervené lúče.

 

Inovatívna cesta podlahového kúrenia

Pre podlahové kúrenie existuje viacero spôsobov využitia vo Vašom domove. Sofistikovane navrhnutý mechanizmus umožňuje efektívne kúrenie počas celého dňa. Môžete si ho zvoliť do akejkoľvek miestnosti, v ktorej by ste si priali príjemné teplo, sálajúce od zeme nahor. Či už staviate nový dom, alebo len rekonštruujete, nezabudnite na podlahové kúrenie, ktorého osvedčené funkcie spríjemnia želaný, hrejivý pocit tepla.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Teplovodný vykurovací systém môže byť skvelým spôsobom, ako ohriať podlahu počas zimných dní. V porovnaní s elektrickým podlahovým kúrením je však inštalácia vodných systémov o niečo komplikovanejšia. Ako tento systém funguje? Niekoľko potrubí, pripojených k centrálnemu kúreniu (napríklad k plynovému kotlu) cirkuluje horúcu vodu, tá vyhreje podlahu a vzniknuté teplo ďalej pôsobí na okolie miestnosti – podobne jak pri radiátoroch.

Inštalácia

V prvom rade je potrebné skontrolovať Váš kotol, či môže podporovať systém teplovodného podl. kúrenia. Potom je možné položiť a pripevniť potrubie, zvyčajne prostredníctvom upevňovacích svoriek. Ďalej sa potrubie pripojí k vykurovaciemu systému a termostatu, pre reguláciu teploty v danej miestnosti. Majte na mysli, že kompletný proces si vyžaduje viac priestoru na montáž, jak pri inštalácii elek. vykurovania.

Mokré a suché teplovodné podlahové vykurovanie

Aj samotný druh teplovodného kúrenia sa delí na ďalšie dva typy. Závisí od spôsobu poteru/podkladu, ktorý si pri inštalácií zvolíte.

Mokré vykurovanie sa zvykne zalievať betónom. Inštalácia zahŕňa aj použitie hydroizolácie, izolačnej fólie a samozrejme podklad podlahového vykurovania. Rovnako ako pri elektrickom spôsobe vykurovania, aj teplovodný podklad musí mať vyrovnaný poter. Názov dostalo podľa „mokrého spôsobu“ inštalácie (betón je vlhký a obsahuje vodu).

Suché vykurovanie už podľa pomenovania naznačuje, že podklad ktorý sa pri ňom využíva, je suchý. Môže obsahovať napríklad sádrovláknité dosky. Cena za suché vykurovania je o niečo drahšia, ale za to celkový systém je ekonomickejší.

Obidva typy sú veľmi efektívne a pritom rozdielne. Mokré teplovodné kúrenie je na rozdiel od suchého lacnejšie a má vyššiu tepelnú zotrvačnosť. Za to pri suchom kúrení sa pri inštalácií veľmi nezaťažíte, pretože je ľahšie a stavebný proces je jednoduchší – systém nemusíte zalievať betónom. Konečný výber v podstate závisí len od Vás. Zvážte pre a proti obidvoch druhov kúrení a vyberte si najideálnejšiu cestu pre Vás.

Kľúčové slová v texte:  produkty, informácie, servis, ochrana, vody, osobných údajov, nákladov, kontakt, osobných, cez, obchodné, pred, nás, podmienky, údajov, porovnanie, produkty, vaše, riešenie, porovnanie, ochrana, vody, nákladov, servis, informácie