Radiátor do kúpeľne

 Radiátor do kúpeľne

Odkedy ľudia začali používať elektrinu na vykurovanie svojich domovov, bolo ťažké nájsť spôsob, ktorý by zabezpečil jednoduché vykurovanie v kúpeľniach – neustála vlhkosť predstavuje ohrozenie v podobe skratu. Našťastie, s technologickým pokrokom sa zvýšila nie len kvalita kúpeľňových radiátorov, ale aj ich moderný dizajn. Čo všetko by ste teda mali vedieť o správnom kúpeľňovom vyhrievaní? Aké kroky by ste mali pri výbere podniknúť?

Infrapanely do kúpeľne a ich výhody

Kúpeľňa je miestnosť, ktorá má veľmi odlišné požiadavky na vykurovanie, na rozdiel od zvyšku Vášho domu. Navyše, každý môže mať iný názor na to ako ju zariadiť, aby sa v nej cítil pohodlne. Možno v nej chcete mať oázu pokoja ako útek pred rušným dňom, alebo máte v úmysle vytvoriť z nej štýlové centrum, v ktorom sa prichystáte na nadchádzajúci deň čo najrýchlejšie.

Všetci používame svoje kúpeľne rôznymi spôsobmi, no keď príde na otázku zriadenia kúpeľňového vykurovania, odpoveď v podobe infrapanelov, určite nie je mimo. Nové ploché radiátory, ktoré nielen, že vyhrievajú celú miestnosť ale aj vyzerajú moderne, so sebou prinášajú viaceré pozitívne aspekty.

Torolkozo Tarto Infrapanel 4

Úspora energie a miesta

Infrapanely spotrebujú v porovnaní s inými vyhrievacími zariadeniami málo energie. Je to vďaka presnej regulácií teploty, pomocou pokročilo vyvinutých termostatov. Dokonca minú oveľa menej energie ako mnohé komplexné vykurovacie systémy. Keďže zahrievajú predmety v miestnosti namiesto vzduchu, dochádza k minimálnym stratám tepla pri vetraní miestnosti. Navyše náklady na prevádzku sú nízke, keďže na dosiahnutie určitej úrovne tepla im stačí malý výkon.

S pestrým dizajnom a možnosťami montáže sa infrapanely môžu umiestniť do časti kúpeľne, kde budú pôsobiť diskrétne a nezaberú veľa miesta. Stropné infrapanelové ohrievače s bielym vzhľadom sú takmer neviditeľné a ideálne pre malé kúpeľne bez priestoru na stene. Ich hrúbka je však tiež minimálna, takže nebudú pôsobiť rušivo ani na stene.

Jednoduchá inštalácia a prevencia pred plesňami

Vďaka jednoduchej stavbe infrapanelov, je možné veľmi rýchlo ich nainštalovať aj bez pomoci špecialistu, alebo pomocných nástrojov. Montáž môže zabrať niekedy aj pätnásť minút. Infrapanely fungujú (ako už bolo povedané) na elektrinu, takže na ich prevádzku nepotrebujete v kotolni zriaďovať kotol a k nemu potrebné doplnky. Samotné panely sa podľa potreby zapínajú a vypínajú, pričom po zapnutí produkujú teplo takmer okamžite.

Najmä vo vlhkých miestnostiach, ako sú kúpeľne, sa pomerne často vyskytuje pleseň. Klasické radiátory zohrejú vzduch a nechávajú steny studené. To vo výsledku neprináša žiadnu prevenciu voči plesniam, práveže podporujú ich vznik. Infrapanely ohrievajú a vysušujú steny, čo z nich robí perfektný ochranný prostriedok pred týmto nežiadúcim problémom.

Zdravotné a relaxačné účinky

Pri infračervenom žiarení v paneloch dochádza k oveľa menšiemu pohybu vzduchu. To znamená, že prach a iné alergény sa v miestnosti necirkulujú a vy sa nemusíte obávať silných alergických reakcií. Tento druh žiarenia je prirodzene vytváraný slnkom. Keď ho vytvára infrapanel, môže na Vás pôsobiť príjemne, až relaxačne.

Posilňuje imunitné funkcie, detoxikuje a znižuje stuhnutosť kĺbov. Vytvára upokojujúcu atmosféru, ako keby na Vás pôsobili slnečné lúče za teplého dňa. Posilňuje kardiovaskulárny systém tak, že zvýši srdcovú frekvenciu a tiež znižuje krvný tlak.

Je zrejmé, že infrapanely majú množstvo benefitov, ktoré sa v stručnosti dajú zhrnúť takto:

  • Vysoká kvalita
  • Nenáročná údržba
  • Maximalizácia obývacieho priestoru
  • Prevencia pred alergiami a plesňami
  • Úspora peňazí a energie
  • Upokojujúce účinky

 

Kúpeľňový radiátor pri infračervenom vykurovaní

Infrapanel do kúpeľne

Ak už máte v kúpeľni existujúci ohrievač alebo nie, výhodným riešením pre Vás bude kúpeľňový radiátor s infračerveným vykurovaním. Princíp infračerveného žiarenia nie je škodlivý a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Takmer polovica energie, ktorá sa na Zem dostáva zo Slnka, pochádza vo forme infračerveného svetla. Aj teplo ktoré cítite v prírode počas hrejivého dňa, je v skutočnosti infračervené žiarenie. Využitie tohto druhu energie Vám poskytne pohodlný a zdravý spôsob, ako sa udržať v teple.

Žiarenie, ktoré vysiela radiátor, je žiarenie dlhých infračervených vĺn a teda nie je pre telo hrozbou. Takéto teplo môžeme vyžarovať aj my – napríklad pulzujúce teplo zo začervenaných líc po dlhom behu. Formu tohto žiarenia absorbujeme najľahšie a preto je najvhodnejšou formou tepla, ktorá sa používa do elektrických radiátorov.

Torolkozo Szarito Infrapanel

Radiátor môžete používať aj krátkodobo bez toho, aby ste museli zapnúť vykurovací systém v celom dome. Ideálna poloha tohto kúpeľňového radiátora by mala byť taká, aby na Vás bol nasmerovaný, napríklad keď vyjdete zo sprchy. Aj keď je elektrický vyhrievač bezpečný, pre istotu ho neinštalujte nad vaňu. Keďže sklo neabsorbuje dobre teplo, nemusíte ho zbytočne umiestňovať oproti zrkadlu, pretože tak o niečo znížite jeho principiálnu funkciu.

Programovateľné typy infrapanelov

Pomocou programovateľných infrapanelov si môžeme vopred naplánovať čas ohrevu, čo nám dokáže spríjemniť našu každodennosť a taktiež nám nevznikajú zbytočné náklady na vykurovanie. Dobrým príkladom využitia programovateľného infrapanelu môže byť napr. vyhrievanie kúpeľne a zároveň sušenie uterákov. Kúpeľňu nepotrebujeme celý deň a preto sa oplatí zaobstarať si kvalitnejší programovateľný typ infrapanelu.

Elektrické konvektory do kúpeľne

Elektrický kúpeľňový konvektor je skvelý pre malé priestory, ako sú kúpeľne. Vďaka jeho všestrannosti sa však dá využiť aj v iných miestnostiach domácnosti. Je tichý, takže Vás počas kúpeľa či sprchy nebude dráždiť hlučný, bzučivý zvuk.

Či už žijete v dobe bez ústredného kúrenia, alebo ho máte v lete vypnuté, elektrické konvektory Vám budú fungovať nezávisle od zvyšku vykurovacieho systému. Inými slovami, môžete udržať svoju kúpeľňu v teple a užiť si pohodlie bez plytvania ohrievacej energie celého domu.

Sú elektrické konvektory v kúpeľni bezpečné?

Stručná odpoveď je áno, elektrické konvektory sú bezpečné. Samozrejme že musia byť, inak by nebolo možné nainštalovať ich do kúpeľne bez ohľadu na to, ako veľmi by ste chceli. Vodotesnosť o ktorej hovoríme, sa ale netýka samotného konvektora. Povrch elektrických časti je chránený vysokokvalitným lakovaním, aby sa možné riziko minimalizovalo. Každý ponúkaný konvektor je chránený vďaka dostatočnému krytiu IP, napr: IP44 alebo IP24. Na internete tiež nájdete veľa informácií o kúpeľňových zónach, do ktorých môžete konvektor zapojiť. 

Väčšina nástenných konvektorov je k dispozícii v bielej alebo chrómovej farbe. Výber správneho produktu nám dodá po sprchovaní príjemný pocit tepla.

Ako funguje infrapanelový radiátor?

Infrapanely sú nedávnym a efektívnym prírastkom v odvetví vykurovania domov. Ak ste sa len nedávno dozvedeli o vyhrievaní miestností pomocou využitia infrapanelov, pravdepodobne Vás bude zaujímať, akým spôsobom toto zariadenie funguje.

Technológia

Konvenčné radiátory vo všeobecnosti ohrievajú vzduch, ktorý neskôr zohreje ľudí a predmety v miestnosti. Infrapanely však nevyužívajú túto technológiu, ale sálajú teplo, ktoré ohrieva steny a všetky predmety, nachádzajúce sa v miestnosti. Teplo uložené v týchto stenách je potom rovnomerne vyžarované spätne – teda pôsobí na ľudí.

Táto technológia predstavuje prirodzený proces, ako napríklad pri vyhrievaní na Slnku. Keď použijete infrapanel, začne Vám byť teplo už niekoľko minút po zapnutí, zatiaľ čo vzduch sa neprehrieva a tým nevysychá. V kúpeľni môžete otvoriť okno a pustiť čerstvý vzduch bez akýchkoľvek nepriaznivých vplyvov, pretože vykurovací účinok panelov je nezávislý od teploty a cirkulácie vzduchu.

Regulácia a ovládanie

Regulácia je jednoduchá. Infrapanel je možné ovládať po tom, čo sa bezdrôtovo pripojí do siete inteligentný termostat. Ten riadi teplotu v závislosti od Vašich potrieb. Môžete ho prednastaviť (aj pomocou mobilu) alebo zmeniť teplotu za pochodu, aby ste vždy cítili maximálne pohodlie.

Wifi ovládanie má preukázateľný vplyv na účinné a lacnejšie vykurovanie domova po celý rok. Rádiofrekvenčná jednotka spolupracuje s termostatom vďaka senzorom v paneli. Termostat panely vypne vždy, keď dosiahnu požadovanú, optimálnu teplotu a automaticky ich zapne, keď sa miestnosť opäť ochladí. Ponúka Vám to úplnú kontrolu nad ovládaním v miestnosti. Jednoducho naprogramujte požadované časy, teploty a termostat sa postará o zvyšok.

Rozmery a výkon

Aj keď infrapanely v zásade pôsobia diskrétne, pred ich kúpou by bolo dobré zmerať priestory Vašej kúpeľne. Panely môžete nájsť v rôznych veľkostiach. Vyskúšajte napríklad sklenený s hliníkovým rámom, ktorého štvorcový tvar má dĺžku 66 cm a hrúbku 3cm – budete si istí, že nezaberie veľa miesta.

Aj obdĺžnikový infrapanel je možné dostať v rôznych veľkostiach, klasicky o dĺžke 100 – 130 cm, šírke 30 – 70 cm a hrúbke 3 cm. Rozmery sú však individuálne a my Vám odporúčame len tie najzaužívanejšie. Výkon je viac než dostačujúci a pohybuje sa v rozmedzí približne 400, až 700 Watt-ov. Pred finálnym nákupom si pre istotu prečítajte všetky špecifiká a vyberte ten najvhodnejší pre Vás.

Výpočet elektrického kúrenia

Kalkulačka infrapanelu

Vypočítajte si sami, aké výkonové infrapanely potrebujete pre váš domov.

Kalkulačka infračerveného kúrenia

Vypočítajte si sami, aké výkonové infračervené vykurovacie fólie potrebujete pre váš domov.

Kalkulačka elektrických konvektorov

Vypočítajte si sami, aké výkonové elektrické konvektory potrebujete pre váš domov.

Porovnanie elektrických a konvenčných radiátorov

Všetky tradičné vykurovacie systémy, ako sú drevo, plyn, pelety či tepelné čerpadlá fungujú na princípe konvekčného tepla. Znamená to, že tieto radiátory ohrievajú vzduch v miestnosti. Ako bolo už vyššie uvedené, elektrické radiátory ohrievajú predmety v okolí – teplo neskôr sála na Vás. Spôsob vykurovania konvenčnými radiátormi vedie k nerovnomernému a spravidla nepohodlnému rozloženiu tepla v miestnosti.

Prúdenie vzduchu dovnútra a von z miestnosti má za následok vysoké tepelné straty. Teplý vzduch podľa zákonov fyziky stúpa nahor a preto trvá dlhú dobu, kým sa zahreje celá miestnosť. Kedykoľvek počas kúrenia otvoríte okno, teplo unikne z miestnosti a môžete začať odznovu.

Vysoké teplotné rozdiely medzi podlahou a stropom navyše spôsobujú vírenie vzduchu a prachu, čo môže byť problematické, obzvlášť pre alergikov. Ohrievanie vzduchu má za následok nepríjemnú vlhkosť. Najmä z týchto dôvodov je lepšou voľbou elektrický radiátor, keďže infračervené vykurovanie má opačné a navyše pozitívne účinky, na rozdiel od obyčajného radiátora.

100 % spokojnosť

Inteligentná vykurovacia fólia

Infrakúrenie – zdravé, moderné, ekonomické

Často kladené otázky

9

Elektrická forma vykurovania je veľmi užitočná, no predsa len sa dá považovať za novinku dnešnej doby. S príchodom tohto výdobytku sa vytvorili medzi ľuďmi aj rôzne otázky. Prinášame odpovede na tie najpopulárnejšie.

9

Sú infrapanely bezpečné pre domy s malými deťmi?

Infrapanely síce môžu dosahovať teplotu okolo 90 stupňov, ale nepopálite sa, keď sa ich dotknete. Ak máte predsa len obavy, môžete odstrániť všetky riziká tým, že panely namontujete na strop. 

9

Nie je infračervené žiarenie elektrických konvektorov škodlivé?

Nie je prekvapujúce, že u niektorých ľudí vytvára neistotu už len slovo „infračervené“. Je to ale naturálna forma tepla, ktorú zažívate denne. Ide dokonca o najjemnejšie žiarenie, ktoré na Vás z elektrických radiátorov pôsobí a dokonca so sebou prináša zdravotné výhody.

9

Aká zložitá je inštalácia?

Montáž aj obsluha infrapanelov je veľmi jednoduchá, no keďže ide o priestory kúpeľne, bolo by vhodné nájsť niekoho aspoň trochu kvalifikovaného, kto Vám prepojí termostat s panelmi na bezpečných miestach. Aj napriek tomu je inštalácia rýchla záležitosť, ktorá nevyžaduje žiadne drahé a rozsiahle inštalatérske práce.

9

Sú infrapanely ekologické?

Veľa infrapanelov je vyrobených zo 100% recyklovateľných materiálov čo znamená, že v budúcnosti je možné ich opätovné použitie. V porovnaní s tradičnými ohrievačmi sú šetrné k životnému prostrediu, keďže znižujú uhlíkovú stopu.

Nenáročná a efektívna cesta vykurovania

Radiátor do kúpeľne, ktorý vyhreje Váš priestor pomocou infračerveného žiarenia je pomerne nový, no za to čoraz využívanejší spôsob vykurovania. Je taktiež šetrný k životnému prostrediu. Či už chcete byť ekologický, alebo chcete mať v kúpeľni relaxačnú atmosféru s nádychom modernosti, prezrite si rôzne druhy elektrických radiátorov a podľa preferencií si vyberte pre Vás ten pravý!