Elektrické kúrenie

Na trhu je k dispozícií množstvo vykurovacích riešení. Elektrické kúrenie sa v súčasnosti považuje za najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu možnosť. Aby ste si zvolili najvhodnejší variant je potrebné sa oboznámiť s elektrickým kúrením podrobnejšie.

Elektrické vykurovanie je proces, pri ktorom sa elektrická energia premieňa na tepelnú energiu.

 

 

Elektrické kúrenie je možné zaviesť v dvoch prípadoch

5

Modernizácia existujúceho vykurovacieho systému

5

Výstavba novej nehnuteľnosti

5 možností elektrického kúrenia

 

 1. Elektrické podlahové kúrenie
 2. Elektrické stenové kúrenie
 3. Elektrické stropné kúrenie
 4. Vykurovanie elektrickým vykurovacím telesom (niektorý druh kachlí, klimatizačný systém)
 5. Kombinácia týchto systémov

Je dôležité vedieť

 

 1. Chcete vykurovať v trvalom alebo len v prechodnom byte, napríklad vo víkendovej chatke?
 2. Akú veľkú podlahovú plochu je potrebné vykurovať?
 3. Využívanie elektrického vykurovania ako hlavné či doplnkové?
 4. Ako je to s izoláciou, dá sa zmeniť a ak áno, ako to vychádza finančne?
 5. Aké sú dvere a okná, treba ich vymeniť?
 6. Z akého zdroja pochádza elektrina?
Elektricke Kurenie

 

Okrem toho je dôležité poznať energetické straty budovy  a podľa toho vyberať vhodné riešenie.Je potrebné spomenúť, že najlepšie je, ak je možné náš systém ovládať zvlášť v každej miestnosti a samostatne regulovať teplotu vzduchu a podlahy.

Zariadenia elektrického kúrenia: kedy a kde ich používať?

 

Radiátor do kúpeľne

Už z názvu vyplýva, že radiátor ktorý budete používať, sa hodí práve do kúpeľne. Zvoľte si zariadenie emitujúce infračervené žiarenie a vyhnite sa tak plesniam, ktoré sa vo vlhkej kúpeľni bežne vyskytujú. Správny radiátor do kúpeľne by mal priebežne vysušovať okolie a tiež by mal zahmlené zrkadlá efektívne odrosiť.

Infrapanely alebo elektrické konvektory do kúpeľne majú dostačujúcu ochranu pred vlkosťou a vodou, vďaka svojmu krytiu napr. IP44, IP 24.

Infrapanel

Infražiariče

Rozlišujeme tri typy: vnútorné, vonkajšie a voľne stojace radiátory. Všetky 3 typy sa používajú na rýchle zahriatie priestorov. Vonkajšie verzie je možné použiť na terasu reštaurácie prípadne v záhradách. Je to vynikajúca voľba na tento účel – doma či už v stravovacích jednotkách. Ľahko sa inštaluje, dodáva sa v mnohých veľkostiach so stojanom alebo bez, takže je ľahké nájsť ten správny. Dnes už existujú aj moderné verzie s reguláciou teploty. Venujte pozornosť výberu správneho výkonu.

Výhodou týchto zariadení, je ich premiestnenie a spojazdnenie aj mimo vykurovacej sezóny. Ich reguláciu môžete ovládať priamo manuálne alebo sú nato určené termostaty. Ide o účinný spôsob kúrenia a ich verzie sú naozaj rôznorodé.

Sotet Sugarzo1

Elektrické konvektory

Vykurovacie panely (konvektory) môžu byť pre nás dobrým riešením v miestnostiach, kde nemusí byť vždy teplo napr. zimná záhrada, garáž, kúpeľňa. Ich výhodou je, že sa veľmi rýchlo zohrejú, takže teplo vydávajú takmer okamžite. Je možné ich použiť aj vo vlhkých miestnostiach. Vykurujú efektívne z hľadiska veľkosti a výkonu a v porovnaní so situáciou sú energeticky efektívne. Nie je potrebné inštalovať potrubie ako pri radiátore. Vykurovacie panely sa dajú ľahko a jednoducho namontovať na stenu za pár hodín bez odborníka. Čoraz obľúbenejšie sú nórske konvektory, ktoré majú obzvlášť pekný vzhľad (napr. vykurovacie panely Adax, ADAX Neo, Adax Neo WiFi)

Adax Clea Feher

Infapanely

Tieto zariadenia vyžarujú infračervené žiarenie, ktoré je spojené už so spomínaným infrakúrením. Počas tohto procesu sa zohrievajú predmety, ako sú steny či nábytok a tie neskôr sálajú teplo na Vás. Infrapanely nezaberajú veľa miesta, pretože sú navrhnuté sofistikovane.

Ich hrúbka je približne trojcentimetrová a tvary štvorcové a obdĺžnikové. Je možné používať ich takmer kedykoľvek. Ak neviete kde ich umiestniť, skúste sa rozhodnúť napríklad pre kúpeľňu, predsieň, obývačku, prípadne aj detskú izbu. Naše infrapanely majú stupeň ochrany IP44 a IPX2. Ochrana pred prehrievaním je taktiež zabudovaná.

Heat4all Infrapanel Spa

Vykurovacie rohože

Vykurovacie rohože je možné použiť aj ako primárny zdroj vykurovania priestorov, alebo ako doplnkové kúrenie, poskytujúce pohodlie teplej podlahy. Celý vykurovací systém sa ľahko inštaluje a môže byť použitý v akejkoľvek fáze renovácie, či už v novonavrhnutých budovách.

Futohalo Futoszonyeg

Vykurovacie fólie

Vykurovacie fólie sa používajú hlavne pod podlahu ako podlahové alebo stropné vykurovanie v rodinných domoch, bytoch, kanceláriách, verejných budovách a skladoch. Môžu byť využité aj ako zdroj tepla v individuálnych projektoch, kde sa počíta s vysokou presnosťou vykurovania, rýchlosťou ohrevu, vykurovacou plochou, flexibilitou radiátora a bezpečnosťou použitia. Alternatívou s podobnými vlastnosťami, môžu byť aj vykurovacie vodiče. Spĺňajú všetky spomenuté vlastnosti a sú cenovo ľahšie dostupné. Vykurovacie fólie tretej generácie ktoré ponúkame sú spoľahlivé a bezpečné, ochrana pred vlkosťou a vodou je až IP67

Padlofutes 1

Elektrické radiátory a boilery

Tradičný radiátor funguje tak, že vedie horúcu vodu pretekajúcu vnútornými rúrkami – cez ich povrch sa teplo prenáša do priestoru. Elektrický radiátor však vedie teplo elektrickou energiou. Vzhľadom na spôsob zahrievania, tento komponent centrálneho kúrenia premení pomocou elektriny všetku energiu na tepelnú. Nedochádza tak k plytvaniu, ani k dlhému času zahrievania. Technológia v radiátore ovláda všetky funkcie a zaisťuje optimálny výkon pri spotrebe elektrickej energie.

Elektrický boiler (rovnako ako plynový), zohreje vodu v akumulačnej jednotke a potom ju odošle do umývadiel, sprchy, či iných spotrebičov, vyžadujúcich teplú vodu. Rôzne druhy boilerov môžu fungovať takmer nehlučne, ľahko sa inštalujú a sú cenovo dostupné. Spravidla ide o malé kompaktné jednotky, ktoré budú po umiestnení pôsobiť veľmi diskrétne.

Radiator

Doplnkové elektrické kúrenie

Tento typ vykurovania sa využíva v konkrétnych miestnostiach, kde Vám centrálne kúrenie pre pocit pohodlia nepostačí. Majú však aj iné funkcie, vďaka ktorým sa stávajú čoraz viac vyhľadávanými. Nie je výnimkou, keď si ľudia zvolia určité druhy doplnkového kúrenia ako príslušenstvo a rozmiestnia ho tak, aby sa stalo centrálnym.

Medzi účelový a pomerne nový druh ohrievania, patrí infrakúrenie. Funguje na princípe infračerveného žiarenia, ktoré ohrieva predmety v miestnosti. Tie do seba naakumulujú teplo a behom niekoľkých minút ich sálavým spôsobom prenesú na ľudí. Ide o opak konvenčného kúrenia, ktoré neohrieva objekty, ale vzduch. Nie je nutné obávať sa infrakúrenia, pretože žiarenie ktoré emituje, je prirodzené a nachádza sa aj v prírode.

Výhody elektrického vykurovania

Existuje mnoho výhod, vďaka ktorým je elektrické vykurovanie vhodné do väčšiny domácností. Dôvody, prečo by ste mali zmeniť vo svojom domove vykurovací systém na elektrický:

1. Bezpečnosť a spoľahlivosť

Elektrické kúrenie neobsahuje horľavé materiály, plyny či škodlivé splodiny, ktoré by mohli ohroziť Vaše zdravie a bezpečnosť. Vďaka flexibilite a spoľahlivosti vydrží celý systém dlhú dobu, bez možnosti poškodenia. Keďže pre celkové fungovanie nepotrebuje palivo, znižuje tak uhlíkovú stopu a šetrí prírodné zdroje.

2. Komfortné ovládanie

Mnoho elektrických ohrievačov má citlivé senzory, ktoré dokážu okamžite zaznamenať pokles teploty. Vtedy termostaty zohrávajú dôležitú úlohu – tie opäť spustia vykurovací systém na dosiahnutie optimálnej teploty. Ide o pohodlnú metódu ovládania, keďže termostaty obsahujú funkcie nastavenia preferovanej teploty, počas celého priebehu dňa. V jednoduchom displeji sa ľahko vyznáte a môžete stupne pridať alebo odobrať.

3. Efektívny výkon a cenová dostupnosť

Na rozdiel od vykurovania plynom, náklady sú pri elektrickom vykurovaní stabilné. Elektrická energia je v súčasnej dobe najlepšou možnosťou vykurovania a predpokladá sa, že ňou zostane aj počas ďalších rokov. Výkon s elektrickým kúreném je viac než postačujúci. Napríklad priemerný výkon infrapanelov sa pohybuje medzi 400 až 700 Watt-mi. Elektrické ohrievače môžu byť nezávisle zapojené v rôznych miestnostiach. Znamená to, že celú domácnosť nemusíte vykurovať naraz a ušetríte tak celkovú energiu.

4. Pestrá využiteľnosť

Centrálne aj doplnkové elektrické kúrenie sa dá využiť veľmi rýchlo a efektívne. Napríklad elektrické kúrenie uložené pod podlahou Vám po dlhej prechádzke v daždi takmer okamžite začne sušiť mokré topánky. Infračervené žiarenie v kúpeľni odhmlí všetky zarosené zrkadlá a termostat pre elektrické vykurovanie si podľa Vašich preferencií zapamätá všetky priebežné teploty.

Hlavnou výhodou pri kúrení s elektrinou nie je len účelovosť v podobe centrálneho či doplnkového kúrenia ako príslušenstvo. Elegantný dizajn moderných vykurovacích zariadení v domácnosti vynikne. Môžete sa rozhodnúť pre diskrétne tvary a veľkosti alebo na ohrievače upozorniť tým, že ich vystavíte na viditeľné miesto.

Šetrnosť s infračerveným panelom

 

Rozhodnúť sa pre infrapanel namiesto radiátora môže byť cenovo viac výhodné. Pri výrobe sálavých panelov v infračervenej oblasti sa snažia minimalizovať konvekciu (tepelné toky) a zároveň maximalizovať vyžarovanie zariadenia (najmä v infračervenej oblasti).

Sálavé teplo je sprevádzané príjemným pocitom tepla aj pri nižších teplotách sa môžeme cítiť príjemne.

Je dôležité mať na pamäti, že nielen drahšie zariadenia menia použité materiály a kvalitu montáže, ale vďaka rôznym inovatívnym technológiám aj vyššia cena a lepší pocit tepla.      Sú dostupné v nespočetných farbách (biela, čierna…) a veľkostiach.

GD400 Plus White 1

Prečo sa vybrať cestou elektrického vykurovania?

V súčasnosti elektrické vykurovanie ponúka inteligentný, udržateľný a ekonomický systém. Elektrické zariadenia sa vyvinuli do pokročilej centrálnej aj doplnkovej vykurovacej funkcie. Plynové kotly sa postupne stávajú menej aktuálnymi a bývajú nahrádzané touto ekologickejšou cestou. Ak premýšľate, aký typ riešenia vykurovania zvoliť, zistite si viac o danom produkte, ktorý by sa Vám ideálne hodil do domácnosti.

Existuje jeden veľmi dôležitý argument v prospech hospodárnosti tohto druhu vykurovania. Je pravdou, že s moderným plynovým kotlom je vykurovanie lacnejšie ako technológiou infračerveného kúrenia? Neplatí to v prípade, ak máme vlastný zdroj elektriny, napríklad solárny panel. Ak sa na začiatku investície zamyslíme nad možnosťou inštalácie vykurovacieho systému spolu so solárnym panelom s cieľom optimalizovať náklady, získame  priaznivejší obraz. Investičné náklady el. vykurovacieho systému spolu so solárnym panelom môžu byť rovnaké dokonca aj priaznivejšie v porovnaní so zavedením plynového vykurovania. Nehovoriac o nákladoch na investíciu pre tepelné čerpadlo. Pričom režijné náklady budú okolo nuly.

 

Príklad spotreby vykurovacej fólie

 

Pre dobre izolovanú nehnuteľnosť s podlahovou plochou 100 m² , kde je energetická (tepelná) strata okolo 25 W/m² za hodinu, je predpokladaná ročná spotreba 2520 kW/h a na prevádzku vykurovacej fólie je potrebných 30 A.

Na spojazdnenie ohrievača stačí jednoduché pripojenie do siete. Náklady na čistenie a údržbu spotrebičov sú nízke. Technológia je čistá a šetrná k životnému prostrediu. Počas prevádzky nevznikajú emisie, nie je potrebný komín. Prevádzku elektrických zariadení vieme jednoducho automatizovať, takže ich môžeme ovládať na diaľku pomocou nášho telefónu. Mnoho ľudí túži po „inteligentnom dome“ – toto je prvý krok k splneniu tohto sna.

Ide o skutočne všestrannú technológiu, ktorá sa môže nainštalovať pod podlahu, do stropu poprípade sa dá využiť ako stenové vykurovanie. Ďalej sa môže použiť aj ako prídavné vykurovanie a môže byť dokonca použitá vonku. Návrh systému je jednoduchý, rýchly a mimoriadne ekonomický. Ďalšou nezanedbateľnou výhodou infrakúrenia je, že ho možno inštalovať pod rôzne typy  podláh, do steny a nad strop.

Či už ide o parkety, koberec, dlažbu alebo plávajúcu podlahu, s vykurovacími fóliami sa dajú dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Zatiaľ čo inštalácia konvenčných vykurovacích systémov môže byť veľmi zdĺhavá a komplikovaná a môže trvať až týždne, položenie vykurovacích fólií sa dá zvládnuť za 1-2 dni. Investičné náklady sú nižšie ako pri akejkoľvek inej technológii, môže ísť o zlomok oproti kondenzačným systémom. Niektorí sa obávajú, že to, čo sa ušetrí na výstavbe, sa zaplatí počas prevádzky. To však neprichádza do úvahy. Prevádzka unikátnej technológie je skutočne ekonomická vďaka jej vynikajúcej účinnosti.

Elektrické kúrenie a elektrosmog

Všetky elektrické spotrebiče vyžarujú elektromagnetické pole. Vedci na tento jav chceli pravdepodobne nasmerovať pozornosť z hľadiska bezpečnosti, a tak ho nazvali pútavým názvom – elektrosmog. Riziko, ktoré môže prinášať, niekedy spôsobuje nepriaznivé účinky v ľudskom organizme.

Nebadateľný elektrosmog môžu vytvárať aj elektrické zariadenia, ako sú vykurovacie fólie, či káble. Tie však majú takmer nepatrný efekt na Vaše telo. Ak je však reč o strachu s elektrosmogu, skôr by ste sa mali zamerať na mobily, tablety, či počítače, ktoré majú porovnateľne väčší vplyv elektromagnetického poľa. Pri výbere vysokokvalitných elektrických vykurovacích systémov sa nemusíte obávať v podstate žiadneho elektrosmogu, ktoré by mohli elektrozariadenia vytvárať.

Prečo sa vybrať cestou elektrického kúrenia?

Prečo sa vybrať cestou elektriPckého kúrenia?

 

V súčasnosti s elektrickým kúrením dosiahnemie priaznivé prínosy: inteligentný, udržateľný a ekonomický systém. Elektrické zariadenia sa vyvinuli do pokročilej centrálnej, aj doplnkovej vykurovacej funkcie. Plynové kotly sa postupne stávajú menej aktuálnymi a bývajú nahrádzané touto ekologickejšou cestou, kde tepelné straty sú menej významné. Ak premýšľate, aký typ riešenia el. vykurovania zvoliť, zistite viac o danom produkte, ktorý by sa Vám ideálne hodil do domácnosti.

Pozrite si aj na našej stránke reklamačný poriadok.

Kľúčové slová: ochrana, referencie, okruhy, príslušenstvo, informácie, kontakty